Nová Knížecí Huť / Neu Fürstenhütte
Nová Knížecí Huť je další osadou, která vznikla na místě sklářské huti, a to na severním úbočí Huťského vrchu u Huťského potoka. Sklárna byla založena okolo roku 1738 rodem Lobkoviců, kteří toho času vlastnili panství Waldheim (Zahájí). V této době se v pamětech objevuje poprvé sousední Stará Knížecí Huť (částečně dochovaná osada, která je součástí obce Lesná). Ta byla okolo roku 1750 už zpustošená, protože v okolí se vytěžilo veškeré dříví. A tak se sklárna přesunula o kus dál a aby se odlišila od Staré, dostala název Nová Knížecí Huť. První zprávy o „nové knížecí sklářské huti“ se objevují v roce 1743. V místním provozu se vyrábělo zejména tabulové sklo a zrcadla. Sklářská ves měla 13 domů s 123 obyvateli. Do současnosti přetrval Huťský rybník, který zásoboval vodou sklářskou i přidruženou výrobu. Roku 1838 zaměstnávala sklárna 6 sklářů, 1 taviče, 1 stoupaře, 2 topiče a 2 nosiče dřeva. Sklárna zanikla okolo roku 1884. V provozu zůstala brusírna a leštírna, a to až do roku 1938. Kromě usedlostí ve vsi stával panský dům a krčma. K roku 1930 je zde evidováno 7 domů s 71 obyvateli. Všechny budovy kromě hájovny zanikly již před 2. světovou válkou. Huťský rybník je jedinou připomínkou zdejšího sklářského života ve vsi.
Osada Nová Knížecí Huť v roce 1956
Osada Nová Knížecí Huť na letecké mapě z roku 1947
Osada Nová Knížecí Huť v současnosti
Stoupa / Alt Pocher
Osada Stoupa ležela něco přes kilometr západně od dosud existující Staré Knížecí Huti. Ves pojmenovaná původně jako Starý Pochr vznikla ve druhé polovině 18. století v souvislosti se sklářstvím, stejně tak jako další osady v okolí. Avšak kolem roku 1710 je zde zmiňována vybudovaná dřevěná stoupa na drcení křemene pro Starou Knížecí Huť a další sklárny v okolí (ostatně stoupa dala osadě poválečný název). V roce 1930 měl Starý Pochr 29 usedlostí se 173 obyvateli. Byla tady vyhlášená restaurace. Stoupa administrativně patřila k obci Česká Ves, která rovněž zanikla.
Osada Stoupa na starých fotografiích
Osada Stoupa na letecké mapě z roku 1947
Osada Stoupa v současnosti
Česká Ves / Böhmischdorf
Vesnice se rozprostírala u Celního potoka mezi osadami Stoupa a České Nové Domky. První zmínka o sklářské osadě Česká Ves je datována k roku 1625. Jméno vsi vystihovalo pouze její polohu na území Českého království, obyvatelstvo bylo vždy německé. K roku 1930 je zde uváděno 24 domů se 125 obyvateli. Bylo zde 9 zemědělských objektů, hostinec, obchod s potravinami a řezník. V roce 1873 byla v obci založena škola. V současnosti je na místě zaniklé vsi pastvina, kterou protéká Celní potok a jeho přítoky. U znatelné původní cesty ze Stoupy k Českým Novým Domkům je několik stromových seskupení, která byla vysázena namísto zbořených usedlostí.
Obec Česká Ves na starých fotografiích (na obr. 4 škola)
Obec Česká Ves na letecké mapě z roku 1947
Obec Česká Ves v současnosti
České Nové Domky / Böhmisch Neuhäusl
Zaniklá osada České Nové Domky a existující protilehlá bavorská osada Neudorf je typickou ukázkou starých časů, kdy zástavby na obou stranách hranice splývaly a lidé si byli tak blízcí, že v podstatě žádná hranice jim nebyla na překážku. To vše změnila železná opona a vytyčené hraniční pásmo. Hraniční kameny zde lemují společnou hraniční cestu - z jedné strany mezníky hledí k bavorským plotům, zahradám a usedlostem, z druhé strany pozorují louky a pastviny s osamocenými stromky. Snad bludný balvan na státní hranici, na jehož vrchol je posazen hraniční mezník č. 19, by se mohl rozpovídat co se dobrých i zlých časů týče. Ale nepromluví. Nechme tedy promluvit paměti. Na mapách je nejprve zaznamenán Neuhäusel, a to v letech 1764-1768. V pramenech se pak v roce 1780 objevuje Neuhäuseln. K roku 1838 je na mapě napočítáno již 14 usedlostí. V roce 1929 je v Českých Nových Domcích uváděno 26 domů se 248 německými obyvateli. Ve vsi stál koloniál a velký hostinec. Osada administrativně patřila k obci Česká Ves. Poválečný odsun původního německého obyvatelstva znamenal krátkodobou reemigraci. Na začátku 50. let byla osada České Nové Domky srovnána se zemí - obyvatelé protilehlého Neudorfu byly svědky zničení vesnice buldozery.
Osada České Nové Domky na starých fotografiích
Osada České Nové Domky na letecké mapě z roku 1947
Osada České Nové Domky v současnosti
Zahájí / Waldheim
Zaniklá ves a panské sídlo Waldheim se rozkládalo od hraničního přechodu Přední Zahájí/Waldheim podél Zahájského potoka. Obec se dělila na Přední Zahájí (v místech přechodu) a Zadní Zahájí (v místech rybníka). Přední Zahájí se rozrostlo až za hranici na bavorskou stranu - tam tato stavení napočítáme na prstech rukou. Zakladatelem vsi byl sklářský podnikatel Pavel Schürer, který zakoupil v roce 1607 kus lesa a postavil sklárnu, pivovar, krčmu, zámek a obytné domy. Zakladatel ves nazval po šlechtickém predikátu své rodiny - Waldheim. Přední Zahájí je připomínáno dříve než-li Zadní Zahájí. V roce 1654 měl Přední Waldheim 6 usedlostí. Zakladatel sídla Schürer se ve Waldheimu, pro majetkové spory se sousedním rodem falckých Wirsbergů, dlouho nezdržel a již roku 1617 majetek prodal. Statek pak vystřídal řadu majitelů. V roce 1666 ho koupil panský rod Lobkoviců, který vlastnil rozsáhlý majetek v sousedním Bavorsku. Lobkovicové panství značně zvelebili, založili nedaleké sklárny Stará a Nová Knížecí Huť. Dalšími pány ve Waldheimu jsou na dlouhá léta Malovcové (1813-1884), i ti se věnují především rozvoji sklářství. V letech 1884-1938 jsou zdejší sklárny postupně majetkem několika židovských sklářských firem. V roce 1930 žilo v Předním Zahájí ve 32 domech 165 obyvatel a v Zadním Zahájí bylo 21 domů se 139 obyvateli. V Předním Waldheimu stála přímo na zemské hranici hospoda. O jejím kuriózním umístění psali již staří topografové. V roce 1665 vedla hranice až k hostinci, kde probíhala stájí a poté se trochu odchýlila, aby se vyhnula jizbě. V roce 1836 dle ústního podání stával hraniční kámen již přímo uprostřed kuchyně, která sloužila i jako výčep. Vlevo od kamene se prý čepovalo bavorské pivo, vpravo pivo české. Polovice hospody tedy byla rozdělena hranicí. Usedlost s hostincem byla označena čp. 11. V roce 1803 měla objekt ve vlastnictví rodina Steidlova. Na historické mapě z 1. poloviny 19. století v aplikaci BayernAtlas je hospoda přímo na hranici zobrazena. Ještě zajímavější je zobrazení lokality na mapě Stabilního katastru z roku 1838. Z mapy jsou patrné dvě hraniční linie. Před rozhraničovacími pracemi a následným přijetím hraniční smlouvy v roce 1862 hranice vedla přímkou a protínala hospodu. Po tomto období (v mapě je vyznačena oprava k roku 1849) hranice nově sleduje přirozený hraniční vodní tok a hospodě se tak vyhýbá. Hostinec tak zůstal v Čechách a ztratil svou výjimečnost. Waldheim byl hojně využívaným hraničním přechodem a celním místem - vedla tudy cesta z Tachova přes Lesnou do Bavorska do Waldthurnu. Nejstarší zmínky o celnici se vztahují k roku 1776. V roce 1829 se na zdejším celním úřadě v rodině finančního úředníka narodil český herec a umělec František Karel Kolár.
Zámeček, který vybudoval sklářský podnikatel Pavel Schürer, byl údajně zničen během třicetileté války. Lobkovicové záhy nechali vystavět nový zámek, který však v roce 1836 vyhořel. O dva roky později je zde připomínána už jen interesantní zřícenina. Další majitelé statku Waldheim Malovcové vybudovali v letech 1827-1829 v místech bývalého Schürerova zámku nové panské sídlo, které roku 1843 doplnili o nedalekou rodinnou hrobku. Hrobka byla později zrušena a ostatky zemřelých Malovců uloženy na hřbitově v nedaleké Jedlině. Zřícenina zámku Lobkoviců a panské sídlo Malovců zaniklo ještě před 2. světovou válkou. Z obou panských sídel, která byla vystavěna v lesíku na návrší, se zachovaly viditelné zbytky. Dne 26. dubna 1945 vstoupili po waldheimské silnici do Čech Američané. Ve Waldheimu se nacházelo několik kulometných hnízd, které bránila německá pěchota. Vesnice byla nejprve ostřelována přes hranici z návrší u Brünstu. Němci se vzdali, když začaly hořet první waldheimské domy. Co se dělo v poválečných letech je nám jasné. Dobové fotografie nám deklarují zničení Předního Zahájí k roku 1955. Na snímcích je zachycen pásový bagr srovnávajíce torza zničených domů se zemí. Je zde patrný i hraniční mezník č. 20C. Domy byly předtím zapáleny a zbořeny. Za memento zničeného Zahájí můžeme považovat cestu od hraničního přechodu k rybníčku s hloučky stromů, kde se nacházely usedlosti. Tu a tam se země otevírá do starých sklepeních domů.
Obec Zahájí na starých fotografiích a v roce 1955 (na obr. 4 zámek)
Hospoda na hranici v Zahájí na mapě z 1. poloviny 19. století v aplikaci BayernAtlas a na mapě Stabilního katastru z roku 1838
Obec Zahájí na letecké mapě z roku 1947
Obec Zahájí v současnosti
Jedlina / Neu Losimthal
Obec Jedlina se rozprostírala v lučinatém údolí a skládala se z hlavní zástavby a několika izolovaných částí a samot. Centrum zástavby bylo soustředěno k nynější křižovatce cest ze Staré Knížecí Hutě, Zahájí a Hraniček u Spáleného potoka. Dějiny Nového Losimtalu začínají v roce 1626, kdy 8 poddaných žádá tachovskou vrchnost o povolení založit na dominikálních pozemcích nedaleko Waldheimu novou osadu. Ves byla nazvána jako Neu Donhausen, její rozvoj však zmařila třicetiletá válka (1618-1648). V roce 1636 byla zpustlá ves osídlena novými osadníky. V této době zde vzniká vrchnostenská sklárna. V souvislosti s válečnými událostmi je však v roce 1648 zdejší sklářská huť uváděna jako pustá. Klidnější rozvoj lokality nastává od 60. let 17. století, v tomto období je ves poprvé nazývána jako Neu Losimthal. Stalo se tak na paměť nového majitele panství Johanna Antona Losyho z Losimthalu, který získal tachovské panství v roce 1664. V roce 1699 se objevuje zmínka, že zdejší sklářská huť je vyhořelá. V roce 1787 byla v Jedlině založena farnost. První bohoslužby se konaly ve stodole jednoho z domů. Od roku 1816 se v Jedlině začal stavět kostel sv. Anny, přičemž výstavba probíhala téměř 40 let - věž ke kostelu byla přistavěna v letech 1854-1855. Hřbitov v Jedlině byl založen už v roce 1787 společně s farou. Na hřbitově byly v roce 1943 pohřbeny ostatky členů významného českého šlechtického rodu Malovců, kteří vlastnili blízký statek Waldheim. V roce 1823 se postavila škola. Školní obvod byl poměrně rozsáhlý - spadaly do něj všechny sklářské osady a samoty v okolí. Nárůst školou povinných dětí znamenal v roce 1883 rozšíření ústavu na trojtřídku. Prostory však nepostačovaly a kromě školy se učilo ve dvou dalších obecních budovách. V roce 1889 sem docházelo 237 dětí, byla otevřena čtvrtá třída. Roku 1893 se postavila nová školní budova. Mezi pozoruhodné stavby obce náležela Güntnerova nemocnice, vybudovaná v období let 1897-1898. Zajímavé na tom je, že se jednalo s největší pravděpodobností o jediný špitál na linii sídel u hranic, které zanikly v souvislosti s vybudováním železné opony. Prostředky na výstavbu a provoz nemocnice daroval rodné obci Dr. Wenzel Güntner. Od roku 1921 byl ústav využíván jako chorobinec. Mezi světovými válkami v obci dále stávala továrna na dřevěné výrobky, několik obchodů s potravinami a pekárnou, čtyři hospody, řezník, pošta a četnická stanice. Obyvatelé se živili jednak sklářským a dřevařským průmyslem a jednak zemědělstvím. V roce 1921 bylo v obci 90 domů, ve kterých žilo 602 obyvatel (z toho 588 německé národnosti).
Po 2. světové válce bylo původní obyvatelstvo vysídleno a ves zbořena. V letech 1951-1966 v již bývalé obci Jedlina působila stejnojmenná rota Pohraniční stráže. Sídlila v bývalé nemocnici. Věž kostela sloužila jako pozorovatelna. Po zrušení pohraniční roty byla zbořena zbylá zástavba. Zaniklou ves Jedlina nyní připomíná hřbitov, který byl na začátku 90. let opraven - bylo provedeno celkové vyčištění, postaveny původní kamenné náhrobky a vztyčen velký dřevěný kříž. Dále u cesty stojí opravený památník obětem 1. světové války. Univerzálním a opakujícím se mementem jsou zarůstající ruiny domů.
Obec Jedlina na starých fotografiích (na obr. 6 kostel, na obr. 7 nemocnice, na obr. 8 pohraniční rota, obrázek 8 zdroj: Jan Špirka)
Obec Jedlina na letecké mapě z roku 1947
Obec Jedlina v současnosti
Hraničky / Reichenthal
Obec Hraničky ležela v údolí Hraničního potoka 4 km severozápadně od Rozvadova. Ves vznikla v roce 1716 jako sklářská osada. V roce 1730 zahájila v údolí provoz vrchnostenská železárna s několika hamry. V roce 1732 bylo sídlo přejmenováno na Reichenthal, což v překladu značí Bohaté údolí. Severozápadní část místa se nazývala Ober Reichenthal, později přejmenována na samostatnou osadu Nová Huť. Železo se zde zpracovávalo až do roku 1866. V roce 1838 jsou v Hraničkách zmiňovány hamry na tyče, kovové pruty, plech a cín. Po roce 1867 byly hamry ležící při Hraničním potoce přestavěny na leštírny a brusírny skla. Sklářský průmysl živil obec až do roku 1938. V roce 1838 žilo v osadě ve 30 domech 522 obyvatel, v roce 1930 zde bylo již 53 domů a 334 obyvatel. U břehu Mlýnského rybníka stávala od roku 1856 kaple zasvěcená Nanebevstoupení Páně. Od 2. poloviny 18. století v obci stála škola, výrazně přestavěna byla v roce 1897. V roce 1927 je zde zmíněna česká menšinová škola. V obci byly dále tři hostince, řeznictví a pekařství, panský dvůr a šindelna.
Zlom v poklidném životě příhraničních osad přišel nejprve po skončení 2. světové války. Německé obyvatelstvo bylo z příhraničního prostoru obnoveného Československa odsunuto. Nové obyvatelstvo tvořili čeští a slovenští navrátilci a starousedlíci, ale též přistěhovalci této a další-východní národnosti. Zásadní ránu přinesly až události po únoru 1948 a vznik železné opony. Jelikož se zakázané a hraniční pásmo s několikakilometrovou hloubkou od státní hranice mělo stát pro civilistu neprostupnou oblastí a mnohé domky osad by mohly sloužit jako dočasné úkryty agentů a přeběhlíků, byly téměř všechny obce, osady a samoty v pohraničí zničeny. Osadu Hraničky demolice neminula, byla provedena okolo roku 1950. Území zabrala Pohraniční stráž a upravila si dva domky bývalé osady pro svoje účely – společně s vybudovaným hlavním barákem tak vznikla pohraniční rota Hraničky. Až v 80. letech vojáci přešli do nového kasárenského areálu v nedalekých Nových Domcích. Do současnosti v Hraničkách přežil zrekonstruovaný pomník obětem 1. světové války. Dále tady najdeme typické pozůstatky ve formě základů kamenných zdí domů a sklepů, náhony mlýnů, zarůstající cestičky. Pietní místo osady je symbolizováno dřevěným křížem pod lípami, který nechali zhotovit původní obyvatelé vsi. V místech zaniklých osad se pravidelně konají setkání původních obyvatel, jejich rodinných příslušníků a přátel. Sjíždějí se sem nejen z Bavorska, ale i velmi vzdálených koutů Evropy. Hraničky nejsou výjimkou.
Obec Hraničky na starých fotografiích (na obr. 4 škola, na obr. 5 a 6 pohraniční rota, obrázek 5 a 6 zdroj: Pavel Gažák)
Obec Hraničky na letecké mapě z roku 1947
Obec Hraničky v současnosti
Střeble / Ströbl
V místě hraničního přechodu Rozvadov/Waidhaus stávala osada Střeble. Centrum zástavby se nacházelo mezi Hraničním potokem a Střebelským rybníkem, tedy mezi oběma hraničními přechody (silničním a dálničním). První zmínka k místu se datuje do roku 1387, kdy na potoce Rehling (nyní Hraniční potok) stával hamr k provozu železné huti. V roce 1461 je tento hamr pojmenován jako Strebel. V roce 1566 nejspíš hamr zanikl, protože místo je uváděno jako pusté. V roce 1577 obnovil Střebli Kaspar Mayer. Rodák z nedalekého Waidhausu vystavěl na střebelském pozemku nový dvůr - zemědělská stavení, starý hamr byl obnoven a později přestavěn na sklárnu. Střebelský dvůr během 16. až 18. století často měnil majitele. Například v letech 1652-1724 je majitelem rod Kramerů, který dal za vznik střebelským papírnám. Období největšího rozkvětu zažil střebelský statek za sklářského podnikatele Františka Kohlera, který jej v roce 1773 koupil. Za Kohlerů byly ve Střebli vystavěny nejstarší brusírny skla v širém kraji, zřízen hamr na cínové fólie k potahování zrcadel, obnoven provoz papírny a zprovozněny další drobné průmyslové podniky. Jeho výrobky, především okenní čočky a zrcadla, se vyvážely do Německa, Holandska i Uher. Dále zde rod Kohlerů nechal vystavět zámeček (vyhořel v roce 1923), ke kterému přiléhal park. Dvoupatrová budova zámku byla spojena s kaplí. V roce 1830 stálo v osadě 13 domů a žilo zde 153 obyvatel. Byla tady dále kovárna (později přestavěna na školu), pivovar, hostinec a chudobinec. Pozdější majitelé statku se již živili pouze zemědělstvím, které bylo prodělečné. V důsledku toho na počátku 20. století byl statek rozprodán malým soukromým zemědělcům. Po tomto prodeji došlo v osadě Střeble k nárůstu obyvatel. Změnami prošla zástavba, kterou zpočátku tvořily hospodářské a technické stavby - tyto byly později přestavěny na obytné zemědělské domy. Novodobí obyvatelé osady tady žili až do konce 2. světové války a pak byli při odsunu deportováni do Německa. V roce 1938 měla Střeble 19 domů a 133 obyvatel. U hraničního přechodu se nacházely dva objekty patřící taktéž k osadě Střeble. Prvním z nich byl hostinec „Hotel zur Landesgrenze“, jenž byl uveden do provozu v roce 1924. Druhým objektem byl celní úřad postavený v roce 1936. Zatímco hotel byl v 60. letech minulého století zbořen, celní úřad plnil svůj účel během socialismu a nyní je v něm umístěno Muzeum železné opony. Celnice se stala jedinou stavbou Střeble dochovanou do nynější doby. V současnosti najde návštěvník na místě původní zástavby osady lesík s mokřinami a zbytky náhonů. Ze západu lesík klesá ke Hraničnímu potoku, na východě se otevírají pohledy na dálnici (která ústí ke hraničnímu přechodu) a rozsáhlý areál pro kamiony. V lese můžeme nalézt i dva artefakty z doby železné opony. Tím prvním je pomník pohraničníka Pavla Juhase, který byl v roce 1955 zavražděn svým kolegou Janem Fojtíkem. Ten záhy zběhl přes Hraniční potok do Bavorska. Druhým artefaktem je zemní pozorovatelna coby součást tzv. objektů utajené obrany železné opony. V místech hraničních kamenů 3D a 4C stával mostek - na protilehlém břehu se nacházelo (a dodnes nachází) několik stavení malé bavorské osady Oberströbl (Horní Střeble).
Osada Střeble na starých fotografiích (na obr. 4 celnice a hotel)
Osada Střeble na mapě Stabilního katastru z roku 1838
Osada Střeble na letecké mapě z roku 1947
Osada Střeble v současnosti
SOUBOR KE STAŽENÍ (zdroj: Bundesarchiv):