Rozbor Rychlebských hor

Státní hranice probíhají po hlavním hřebeni Rychlebských hor. Hlavní hřeben je zároveň rozvodím, i když jen v části pohoří - zatímco vody z polských svahů vždy náleží ke Kladské Nise, Odře a Baltskému moři, vody z českých svahů náleží nejprve (úsek Bílá Voda-Smrk) taktéž tam a posléze (úsek Smrk-Kladské sedlo) k Moravě, Dunaji a Černému moři - rozvodnicovým uzlem je nejvyšší kóta Rychlebských hor Smrk a odtud do vnitrozemí probíhající linie moravsko-slezské hranice. Státní hranice v Rychlebských horách mají povahu přirozených-orografických hranic.
 
ÚSEK 1 / Z BÍLÉ VODY NA BORŮVKOVOU HORU
 
Rychlebské hory začínají u hraničního přechodu Bílá Voda/Zloty Stok (hraniční znaky II/202 a 202/1). Hranice odtud probíhá 1 km mírně zvlněným terénem k místu, kde stojí na české straně hranice zaniklý hostinec Gucke (hraniční znak 203/5aC). Byl postaven u staré pohraniční cesty na rakouském území na úpatí hory Hutberg (dnes Na Vyhlídce). Proslulý hostinec Gucke fungoval od 1. poloviny 19. století. Sloužil zejména vandrovníkům, hostům a zároveň obyvatelům města Reichenstein (dnes Zloty Stok) a obce Bílá Voda. Byl vybavený velkým restauračním sálem a prosklenou verandou, ze které bylo možno pozorovat okolí. Pod hostincem se nacházel vápencový lom (dnes koupaliště Bajcerówka) a vápenky, podobný lom (Kukačka) byl i na rakouském území. Hostinec fungoval až do konce 2. světové války, jeho likvidace proběhla v roce 1961. V současnosti na jeho místě lze dohledat rozvaliny a drobné artefakty. Od zaniklého hostince Gucke je krásná vyhlídka na polské město Zloty Stok - ostatně hostinec samotný byl zván též Na Vyhlídce (nebo i Na Kukačce podle nedalekého lomu).
 
Hraniční přechod Bílá Voda/Zloty Stok
 
 
 
Mapa Stabilního katastru z roku 1836 a letecká mapa z let 1953/současnost s vedením hranice u hostince Gucke
 
 
 
Čilý pracovní ruch (v souvislosti s těžbou a zpracováním vápence) na obou stranách hranice u hostince Gucke na starých fotografiích
 
 
 
Hostinec Gucke na starých fotografiích
 
 
 
Ruiny hostince Gucke
 
 
 
Státní hranice od zaniklého hostince Gucke vede 700 metrů ke hraničnímu znaku III/1, který vyznačuje začátek třetího hraničního úseku česko-polské státní hranice. Poměrně dlouhá česko-polská hranice má pouhé čtyři hraniční úseky a umístění úsekového hraničního znaku do těchto míst zřejmě nebylo v minulosti náhodné. Nedaleko odtud na kótě Javorník se nacházel poslední hraniční sloup (č. 138) osazený podle hraniční smlouvy z roku 1742 a zároveň v bělovodském hraničním výběžku začínal jeden z úseků (č. 9) nově vzniklé československo-německé hranice po roce 1918. Mezi těmito body byl vymezen pro československo-polskou hranici začátek hraničního úseku. Dalším faktorem mohla být skutečnost, že při polních pracích v 50. letech byly vytvořeny pracovní úseky, které se v podstatě kryly s hraničními úseky - při stanovení pracovních úseků hrála roli konfigurace terénu - tady u mezníku č. III/1 začíná hranice stoupat do hůře přístupných lesů Rychlebského pohoří. Od mezníku vede cesta do zaniklé osady Jedlovec, a to přes kapličku, kterou nechal postavit obyvatel Jedlovce Hauer.
 
Kaplička u státní hranice nedaleko osady Jedlovec na staré fotografii
 
 
 
Od úsekového hraničního znaku III/1 státní hranice (konečně) začíná stoupat na hřebenovou linii. Hranice probíhá necelé 4 kilometry přes kóty Paseka (541 m. n. m., hraniční znak 2/5) a Špice (666 m. n. m., hraniční znak III/4) k Javorníku. Hranice v tomto úseku míjí skalku, do které je umístěn hraniční znak č. 3/10. Hraniční kóta Javorník se nachází v nadmořské výšce 765 metrů u hraničního znaku III/7, kde se ostře lámou hranice, a odděluje vrcholové plošiny českého Javorníku (768 m. n. m.) a polského Velkého Javorníku (Jawornik Wielki, 872 m. n. m). Na polském Velkém Javorníku stojí od roku 2009 malá dřevěná rozhledna. Nedaleko mezníku č. III/7 stojí na polském území starý hraniční mezník z původní rakousko-pruské demarkace, který má vytesáno pořadové číslo 1123 - je němým svědkem územních změn z 50. let minulého století, když se v něm ostře lámaly hranice oproti současnému stavu. A za další. V těchto místech byl dle Slezského hraničního recesu z roku 1742 osazen poslední hraniční sloup č. CXXXVIII. Blízký mezník č. 6/21 je nejzápadnějším bodem Slezska. 
 
Špice
 
 
 
Mapa z roku 1881 s očíslováním hraničních znaků u ohbí hranice na kótě Javorník a u osady Růženec
 
 
 
Hraniční kóta Javorník se starým a současným hraničním mezníkem
 
 
 
Hranice od Javorníku klesá v délce 1 km ke hraničnímu přechodu Růženec/Orlowiec (hraniční znaky 7/19 a III/8). Na česko-polské hranici se obvykle setkáváme s původními prvorepublikovými hraničními znaky, nicméně hraniční mezník III/8 s vytesaným pořadovým číslem 1101 pochází ještě z rakousko-pruské demarkace. V prvorepublikové době, kdy tudy vedla československo-německá hranice, byl současný hraniční mezník III/8 označen číslem 14. Hraniční přechod zván též jako Růženecké sedlo (mezi Javorníkem a Borůvkovou horou) se nachází v nadmořské výšce 600 metrů. Je to už hodně dávno, kdy zde mohutný ledovec zanechal bludné balvany a písčité kamové terasy. Cesta přes sedlo byla využívána jako menší kupecká stezka spojující Slezsko a kladskou kotlinu. V 18. století byla navíc hojně k užitku kladským poutníkům putujícím do Bílé Vody, která byla významným poutním a kulturním místem. U hraničního přechodu Růženec/Orlowiec se na české straně hranice nachází zaniklá osada Růženec.
 
Hraniční přechod Růženec/Orlowiec (za hraničním znakem nalevo jsou ruiny růženecké kapličky)
 
 
 
Od hraničního přechodu Růženec/Orlowiec státní hranice stoupá necelé 3 kilometry přes kótu Kraví hora (806 m. n. m., hraniční znak III/9) až na Borůvkovou horu v nadmořské výšce 899 metrů (hraniční znaky 9/18 a III/10). Borůvková hora/Borówkowa Góra (původně Heidelkoppe) je mohutný a plochý hraniční vrchol sestávající z ruly. Je pokryt smrkovým lesem s příměsí buku, jedle a modřínu. Název hory je odvozen od všudypřítomných borůvek - ostatně borůvky nás provázejí celým hraničním hřebenem Rychlebských hor - proč se vlastně pohoří nejmenuje Borůvkové hory?  V minulosti to byla významná křižovatka turistických cest a vrchol vybízející k dalekým vyhlídkám. Nejinak tomu je i dnes. Historie vrcholu se začala psát v roce 1870, když se ze dřeva postavila správou lázní Landeck (dnes Ladek-Zdrój) nevelká lázeňská rozhledna. Stavba postavená na pruském území však brzy zchátrala. V roce 1889 místní sekce Kladského turistického spolku na jejím místě postavila novou vyhlídkovou věž o výšce 21 metrů. Pruskou turistickou organizaci podpořila obec Landeck bezplatným poskytnutím stavebního dřeva a Moravskoslezský turistický spolek finanční podporou. Po 11 letech provozu však došlo k vážnému úrazu dvou turistek z Javorníku, když se pod nimi 16. srpna 1900 prolomily schody. Při obhlídce rozhledny se pak zjistilo, že většina dřeva je ztrouchnivělá. Bylo rozhodnuto o jejím stržení. Než k tomu došlo, zchátralá stavba se dne 11. září 1900 sama zřítila pod náporem větru. Několik let pak trvaly dohady o tom, zda má novou rozhlednu na vrcholu Borůvkové hory postavit moravskoslezská nebo opět kladská turistická organizace. Jelikož však v té době byl Moravskoslezský turistický spolek silně zadlužený stavbou rozhledny na Pradědu, ujala se projektu opět turistická sekce v Landecku. Dřevo jí znovu poskytla obec a finanční prostředky získala od dárců včetně javornické sekce Moravskoslezského turistického spolku. Již třetí rozhledna byla postavena jako dřevěná trojpodlažní stavba ve výšce 21 metrů s prostornou vyhlídkovou terasou na úrovni 15 metrů, slavnostně se otevřela 30. srpna 1908. Vedle ní se na rakouském území v roce 1911 vybudovala bouda k odpočinku a občerstvení. Po 14 letech provozu se v roce 1922 rozhledna zřítila. Po vzniku Československa započal obšírný projekt zeměměřického zajištění významných kót na hranicích i ve vnitrozemí. Na vrcholcích hor se stavěly dřevěné triangulační věže, které posloužily zároveň i jako jednoduché rozhledny. Ochozy věží byly dostupné po pevných žebřících a umožňovaly kruhový výhled do okolí. Předválečná fotografie deklaruje umístění takovéto věže i na Borůvkové hoře.
 
Rozhledny na Borůvkové hoře (druhá rozhledna, třetí rozhledna, triangulační věž) na starých fotografiích
 
 
 
Po letech váhání a sbírání finančních prostředků se události hnuly až v roce 1927. Když Kladský turistický spolek v tomto roce rozhodl o výstavbě nové rozhledny, prosadily tři sekce Moravskoslezského turistického spolku (Javorník, Vidnava a Žulová) výstavbu své chaty na československém území. V roce 1929 javornická sekce oznámila zahájení stavby celodřevěné chaty s kamennou podezdívkou. Práce se ujal javornický stavitel Herbert Utner. Aby bylo dosaženo úspěchu, mnoho osobností a obchodníků sáhlo hluboko do kapsy. Obce a města věnovala stavební dřevo. Horská chata byla otevřena 25. května 1930 za veliké slávy. Brzy patřila mezi nejoblíbenější návštěvní místa v oblasti, když mohla naráz poskytnout občerstvení pro 70 návštěvníků. K dispozici zde bylo 5 pokojů s 12 lůžky (nocleh stál 1.50 Kč respektive 1.25 Kč pro členy spolku) a dále 12 matrací (50 respektive 40 haléřů). Chatu bylo třeba pravidelně udržovat - například v roce 1936 se objekt natřel a opravila se okna. Chata byla v provozu i ve válečných letech, po roce 1948 se však uzavřela. Příčinou poválečného úpadku turistiky byly dalekosáhlé změny vlastnických vztahů, odsun Němců, dosídlování pohraničí, navíc zcela vyloučeni byli turisté z Polska. Provoz chat na odlehlých místech se ukázal jako nerentabilní a tak se tyto objekty ponechaly svému osudu - to byla následně příležitost pro zlatokopy, kteří takováto místa zcela vyrabovali. Chata na Borůvkové hoře měla tentýž osud. Její konec pak dokonal (úmyslný) požár v polovině 50. let, což bylo ostatně typické pro takovéto opuštěné objekty. Vraťme se ještě k fotografii hory s triangulační věží a boudou z roku 1911. Fotografie byla pořízena ve 2. polovině 20. let a prakticky ze stejného místa byla pořízena níže prezentovaná fotografie ve 30. letech, kde na československém území (vlevo od mezníku se sedícím chlapcem) stojí horská chata s boudou a na německém území je pěšina a triangulační věž. Můj závěr je takový, že dřevěná věž stojící původně na našem území byla z důvodu výstavby horské chaty přesunuta na německou stranu a částečně opravena. Ale nebyl to jediný důvod přemístění věže - v roce 1929 po oznámení projektu výstavby horské chaty totiž sousední kladský spolek upustil od plánu na stavbu další rozhledny a naopak finančně podpořil výstavbu československé chaty. Lze se domnívat, že československá strana za tuto velkorysost poskytla kladskému spolku dřevěnou konstrukci věže, která musela být stejně vlivem času a drsného klimatu zrestaurována. Projekt přemístění a rekonstrukce věže musel být uskutečněn na začátku 30. let, protože noviny Letem světem dne 6. září 1932 píší o vrcholu Heidelkoppe, kde „jeho témě je vykáceno a z dřevěné rozhledny otevře se široširý rozhled. Po vrcholu běží hranice, na kladské straně stojí rozhledna, na naší je pěkná dřevěná chata.“
 
Chata na Borůvkové hoře v proměnách času na starých fotografiích
 
 
 
V 90. letech po otevření hranic začaly ožívat úvahy na opětovné vybudování rozhledny. Projekt rozhledny postavené na základech bývalé horské chaty byl nakonec zrealizován městem Javorník, a to v roce 2006 od dubna do září. Původně projektanti navrhovali pro rozhlednu půdorys ve tvaru borůvkového listu natočeného tak, aby stavba odolávala silnému větru. Takováto konstrukce se ukázala být příliš složitou a tak získala rozhledna půdorys válcovitý. Konstrukce je ocelová a opláštěná dřevem. Rozhledna se turistům otevřela 7. října 2006. Vyhlídka je ve výšce 24 metrů, nejvyšší místo rozhledny je 26 metrů. Součástí stavby, taktéž vystavěné na základech chaty, je zděný přístřešek pro turisty. Na českém území se dále nachází kiosek s občerstvením. Polskou stranu hory zdobí dřevěný kříž, památník pouta mezi českým a polským národem a od roku 2011 památník upomínající na setkávání disidentů ve 2. polovině 80. let. 
 
Současná rozhledna na Borůvkové hoře
 
 
 
Vedení státní hranice v popisovaném úseku (Bílá Voda - Borůvková hora)
 
 
 
 
ÚSEK 2 / Z BORŮVKOVÉ HORY NA SEDLO PEKLO
 
Z Borůvkové hory hranice klesá v délce 3 kilometry přes kótu Ostrý vrch (795 m. n. m., hraniční znak III/13) do sedla ke hraničnímu přechodu Travná/Lutynia (hraniční znaky III/14 a III/15). Těsně před hraničním přechodem u hraničního znaku 13/26 stojí na polské straně hranice neudržovaná boží muka. Silnice na pomezí vesnic Travná a Lutynia v nadmořské výšce 670 metrů navazuje na jednoduchou komunikaci, která před válkou spojovala slezský Javorník a kladský Landeck. Nedaleko byla postavena celnice, která je v současnosti přeměněna na výletní restauraci. Po 2. světové válce se přechodové místo uzavřelo. Až 20. února 1996 tady byl povolen malý pohraniční styk pro česko-polské obyvatelé žijící v pohraničí. Téhož roku od 22. prosince začal být přechod užíván turisty. K otevření místa pro veškerou dopravu a odstranění překážek bránících volnému průjezdu došlo až po přijetí schengenských pravidel dne 21. prosince 2007. Program k otevření přechodu vyvrcholil na místě o půlnoci z 20. na 21. prosince slavnostním ohňostrojem. Původní cesta z Javorníku přes Travnou do Landecku vyústila na hranici jižněji od současného přechodového místa - u hraničních znaků 16/4 a 16/5 je k vidění těleso úvozové cesty s dalším torzem kamenných božích muk. Město Javorník, podobně jako obec Bílá Voda, má ve svém katastru dva hraniční přechody. Od západního místa nad osadou Travná je to po silnici k severovýchodnímu přechodu u osady Bílý Potok 14 kilometrů. Osady Travná a Bílý Potok patří k Javorníku. 
 
Hraniční přechod Travná/Lutynia v roce 1996 a 2007
 
 
 
Prvorepubliková celnice u hraničního přechodu Travná/Lutynia v roce 1960
 
 
 
Hraniční přechod Travná/Lutynia
 
 
 
Od hraničního přechodu Travná/Lutynia hranice probíhá zvlněným terénem s klesáním a stoupáním na kóty Travná (712 m. n. m., hraniční znak III/17) a Čedičový vrch (746 m. n. m., hraniční znak 18/3) a po 2.5 kilometrech přichází k místu u hraničního znaku III/19, kde hraniční předěl spojuje českou osadu Zálesí s polskou pěšinou, která klesá k městu Ladek-Zdrój. Odtud státní hranice v délce 1.7 km stoupá na horu Koníček/Kobyla Kopa (850 m. n. m., hraniční znaky III/21 a III/22). Dva hlavní hraniční znaky, mezi které je vloženo několik pomocných, dávají tušit, že vrcholová partie Koníčku je dlouhá - ve skutečnosti měří 500 metrů. Československo a Polsko byly komunistické země spadající do sféry vlivu Sovětského svazu. Odpůrci komunistického režimu a sovětské doktríny byli perzekuováni. Na počátku 80. let 20. století vznikla mezinárodní opoziční skupina Polsko-československá solidarita, která sdružovala oponenty komunistického systému. Tzv. disidenti dokázali najít společná témata a navázat osobní kontakty. Vedle konspirativních aktivit se členové soustředili na pořádání veřejných nátlakových akcí na podporu čs. i polské opozice a zveřejňování článků v nezávislém tisku. Polští aktivisté pomáhali svým čs. kolegům s tiskem samizdatů a dodáváním techniky od exilových skupin. Společné fotografie známých disidentů z větších setkání pomohly získat publicitu zejména v západním prostředí. Aktivity disidentů měly velký ohlas a významně ovlivnily politickou situaci v obou zemích na konci 80. let. Vzájemná spolupráce vyvrcholila v listopadu 1989. V Rychlebských horách je několik míst, kde se českoslovenští a polští disidenti setkávali. Například na Borůvkové hoře proběhlo velké setkání dne 15. srpna 1987. Byli tady přítomni například Václav Havel, Jiří Dienstbier, Anna Šabatová a polský předák opozice Adam Michnik. Poslední větší schůzka se však uskutečnila na Koníčku dne 25. června 1989. Na informační tabuli zde umístěné je fotografie Václava Havla u hraničního mezníku (patrně č. 21/7). Vody v podobě potůčků stékajících z hraničního hřebenu mají nedaleko státních hranic svoje prameniště. Některé prameny jsou upraveny do podoby studánek. Jedna taková studánka (Stříbrný pramen) se nachází na českém území pod Koníčkem - od mezníku č. 20/14 k ní vede turistická značka.
 
Setkání disidentů na Koníčku dne 25. června 1989 a Václav Havel u hraničního mezníku 21/7 (při návštěvě jsem se zde taktéž vyfotografoval)
 
 
 
Koníček
 
 
 
Z Koníčku hranice klesá v délce jednoho kilometru ke hraničnímu přechodu Černý kout/Ladek-Zdrój (hraniční znaky 23/6 a 23/7). Je to už dávno, co tudy procházela jedna z větví kupeckých stezek ze Slezska do Kladska. Stezka procházela masívy pohraničních hvozdů a proto musela být prosekána. Mimo to hraniční přechod spojoval a i nyní spojuje turistická místa měst Javorník a Ladek-Zdrój. Na české straně hranice se nacházely domky pojmenované jako Švarcberské domky (Schwarzberghäuser) s restaurací a celnicí. Horské sedlo Przelecz Karpowska v nadmořské výšce 755 metrů na pomezí česko-polské hranice je zapsáno v paměti lidí z doby socialismu jako epicentrum pašování nelegálních dokumentů ke konci 80. let. Kromě přeprav politického materiálu se tudy pašovala i rozmnožovací technika a radiostanice. Dne 18. listopadu 1989 (tj. na druhý den sametové revoluce) se na Černém koutě konalo poslední pašování samizdatů. Předávky fyzických věcí probíhaly výhradně u hraničních mezníků, a to přibližně jednou za měsíc (kromě zimy). Na akce se obvykle chodilo v sobotu v pravé poledne, kdy byla hranice nejméně střežena. Z polské strany vyrazil kurýr a z naší strany taky. Oba měli na zádech naprosto stejné batohy. Potkali se u smluveného hraničního kamene, vyměnili si batohy a zase zmizeli. Každý na svou stranu. Českoslovenští a polští disidenti se ve svých vyprávěních shodují na tom, že batohy směřující na čs. území byly mnohonásobně těžší a nabitější než ty československé. Dokládalo to bohatší produkci polské strany a také svobodnější poměry, za kterých se v Polsku samizdaty tiskly. Na Černém koutě a sousedním přechodu Hraničky jsou k vidění terénní úpravy (valy) na polském území coby opevnění hranice z doby socialismu. Obecně platí, že pokud se překážka nachází na naší straně hranice, je spjata s předmnichovským Československem. Většina z nich je však na polském území a jsou poválečnou záležitostí, kdy naše vztahy s Polskem (které tady po válce „převzalo“ hranici od Německa) byly velmi napjaté a horliví polští pohraničníci prováděli kontrolu zelené hranice. V podstatě celá hradba Rychlebských hor byla opevněna valy a příkopy, kterými byly přerušeny nejen lesní a polní cesty, ale i k nim přiléhající otevřený terén u hraniční čáry. Na českém území při turistické značce stojí lovecká chata, která je bývalou celnicí stezky mezi městečky Javorník a Landeck. Po válce chata sloužila k rekreaci socialistické mládeže z Javorníku. Ostatní domky samoty Schwarzberghäuser byly zbourány. Dnes je chata v soukromém vlastnictví. O kus dál, u turistického směrovníku Buk, ční v lese ruiny zajateckého tábora z období druhé světové války. U Černého koutu se tísnilo 120 osob. Pracovali zde nejprve nuceně nasazení polští dělníci a od roku 1943 angličtí zajatci. Stavby tábora byly celodřevěné na kamenných základech s velice jednoduchým vybavením.
 
Setkání disidentů na Černém koutě dne 18. listopadu 1989
 
 
 
Mapa z 20. let 20. století a letecká mapa z let 1953/současnost se Švarcberskými domky na Černém koutě
 
 
 
Švarcberské domky na Černém koutě na starých fotografiích
 
 
 
Lovecká chata coby bývalá celnice na Černém koutě
 
 
 
Od hraničního přechodu Černý kout/Ladek-Zdrój státní hranice probíhá zvlněným terénem s klesáním a stoupáním na kóty Černý vrch (826 m. n. m., hraniční znak 24/27) a Hraničný vrch (752 m. n. m., hraniční znak III/28) a po necelých 5 kilometrech přichází ke hraničnímu přechodu Hraničky/Nowy Gieraltów (hraniční znak III/29) v nadmořské výšce 685 metrů. I tudy vedla stezka pro drobné obchodníky, výletníky a místní obyvatelstvo. Spojovala javornický výběžek s německou vesnicí Neu Gersdorf (dnes Nowy Gieraltów) a městečkem Seitenberg (dnes Stronie Slaskie). Polskou stranu turistického přechodu Hraničky zdobí kamenná deska upomínající na setkávání disidentů. Na českém území se na pláních rozprostírá zaniklá osada Hraničky.
 
Hraničný vrch
 
 
 
Hraniční přechod Hraničky/Nowy Gieraltów
 
 
 
Od hraničního přechodu Hraničky/Nowy Gieraltów státní hranice v délce 3.5 km stoupá na kótu Czartowiec (944 m. n. m., hraniční znak III/32) a na jihozápadní svahy české kóty Špičák (915 m. n. m. u hraničního znaku 32/5, vrcholová plošina ve výšce 957 m. n. m. se nachází na českém území). Mezi obě kóty je vklíněno sedýlko s prameništěm Studeného potoka na české straně hranice - k Prameni pod Stráží, nad kterým je postavena lovecká chata, vede od hraničního znaku 32/2 turistická značka. Od jihozápadních svahů Špičáku státní hranice probíhá zvlněným terénem s klesáním a stoupáním na kóty Pomezný (921 m. n. m., hraniční znak III/33) a Břidličný (945 m. n. m., hraniční znak III/34) a po 3 kilometrech přichází ke hraničnímu přechodu Nýznerov/Bielice (hraniční znak III/35). Od přechodového místa turisticky zvaného jako Sedlo Peklo v nadmořské výšce 848 metrů vede turistická značka k dalšímu českému prameni v blízkosti státních hranic - je jím Pramen Peklo. Za zmínku stojí menší skaliska mezi kótami Pomezný a Břidličný, kterými prochází státní hranice mezi hraničními znaky 33/9 a 33/12. Tady je do kamene vyznačen hraniční znak č. 33/11A - jedná se o jediný doplňovací hraniční znak a jeden ze dvou hraničních znaků vyznačeného do přírodního útvaru v hlavním hřebeni Rychlebských hor.
 
Hraniční přechod Nýznerov/Bielice
 
 
 
Vedení státní hranice v popisovaném úseku (Borůvková hora - Sedlo Peklo)
 
 
 
 
ÚSEK 3 / ZE SEDLA PEKLO NA SMRK
 
Od Sedla Peklo hranice stoupá v délce 1 km na horu Kovadlina/Kowadlo (989 m. n. m.). Kovadlina návštěvníka okouzlí - polská (hraniční znak 35/17) i česká (hraniční znak III/36) vrcholová plošina je tvořena skalními útvary tzv. rulovými mrazovými sruby a smíšeným lesem - z obou stran hranice jsou překrásné výhledy (zejména pak z vyhlídky na okraji české vrcholové plošiny). Z Kovadliny se klesá a pak stoupá v délce 1.2 kilometru ke hraničnímu znaku III/37 - odtud se státní hranice stáčí do polského výběžku, který je zakončen na Polské hoře. Na území polského výběžku hranice se rozprostírají četná prameniště řeky Biala Ladecka, která se před Kladskem vlévá do Kladské Nisy. Od hraničního znaku III/37 probíhá hranice zvlněným terénem v délce 1 km na kótu Klínový (908 m. n. m., hraniční znak III/39), která svým pojmenováním upomíná na polský výběžek-klín státní hranice.
 
Kovadlina
 
 
 
Od kóty Klínový státní hranice stoupá do centrální části hraničního hřebene Rychlebských hor, která je charakteristická nadmořskou výškou přes tisíc metrů a místy otevřenými nelesními partiemi. Po dosažení 2.7 km hranice přichází k významné křižovatce turistických tras Smrk-hraničník v nadmořské výšce 1 109 metrů. Do tohoto místa je situován hraniční znak III/43, který má podobu hraničního sloupu a v němž se lámou hranice. 400 metrů východně od sloupu se na českém území rozprostírá vrcholová plošina nejvyšší kóty Rychlebských hor Smrk/Smrek (1 126 m. n. m.). Hora Smrk (původně Smrčák/Fichtlich) je rulovým a křemencovým sukem s plochým vrcholem. Vlastní vrchol je zalesněn smrkem, nachází se zde však četné paseky a vrchoviště s rašelinnou vegetací, které je chráněné jako Přírodní památka Rašeliniště na Smrku. Prvorepublikový průvodce Jaroslava Dostála z roku 1931 zmiňuje rozhlednu na močálovitém vrcholu Smrčáku, která je vzdálena 5 minut od ohbí státní hranice. Státní hranice je v prostoru Smrku vedena v odlesněné partii s překrásnými rozhledy do okolí. Hraniční sloup respektive markantní hraniční mezník a pomístní pojmenování místa v mapách jako Trojhraní nebo Trojmezí dává tušit, že se tady stýkají hranice tří správních území. Je to už dávno, když se zde nacházel styk hranic Moravského markrabství, Slezského vévodství a Kladského hrabství (lakonicky řečeno trojmezí Moravy, Slezska a Kladska). Jaroslav Dostál v turistickém příspěvku z roku 1927 k tomu píše: „Zde se sbíhají hranice tří zemí. To místo bylo označeno vysokým kamenným sloupem, který dnes přes cestu leží.“ Autor turistických článků a průvodců tak zmiňuje hraniční sloup, který sem byl osazen při slezsko-pruské demarkaci ve 2. polovině 19. století a vyznačoval předěl mezi Moravou, Slezskem a Pruskem (respektive Kladskem, které se v roce 1818 stalo součástí Pruska). Po vzniku Československé republiky v roce 1918 se u Smrku stýkaly hranice Moravy, Slezska a pruského Německa (svobodný stát Prusko byl součástí Německa). Tvrzení Jaroslava Dostála o tom, že sloup není na svém místě a leží přes cestu může znamenat, že se stal terčem vandalství anebo ho při demarkačních pracích (1927-1928) dočasně odstranili sami pracovníci, aby obnovili jeho podzemní stabilizaci. Hraniční sloup dostal číslo X/1 se začátkem desátého úseku pruského dílu československo-německé hranice. V době československo-polské hranice nesl hraniční sloup číslo V/43. Hraniční sloup tu stojí dodnes, již pod číslem III/43. Po 2. světové válce zaniklo Prusko a od této doby až do současnosti se zde stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska (při této příležitosti nutno doplnit, že pouhých 13 kilometrů vzdušnou čarou se nachází tentýž hraniční sloup, akorát při trojmezí Čech, Moravy a Polska). Dále se tady potkávají katastry čtyř obcí - z polské strany je to vesnička Bielice, z našeho území jsou to obce Skorošice, Lipová-lázně a Ostružná. Tady na Smrku je horský rozvodnicový uzel a až odtud ke Kladskému sedlu je hraniční hřeben rozvodnicí Černého a Baltského moře. Správní hranici mezi Moravou a Slezskem kopíruje červená turistická značka, která ze Smrku klesá ke kótě Klín a dále do Ramzové. Podél této části turistického chodníku míjíme několik starých hraničních kamenů s iniciálami FL a BB, které rozhraničovaly moravské knížectví Lichtenštejnů (Fürstentum Liechtenstein) a slezské území vratislavských biskupů (Bistum Breslau). Pak moravsko-slezská hranice stoupá podél lanovky na Černavu a Šerák, pokračuje přes Keprník a Červenou horu, a pak klesá do Červenohorského sedla. Moravsko-slezská hranice v úseku od Smrku přes Červenohorské sedlo až k Pradědu a Vysoké holi je rozvodím - vody z moravských svahů odtékají do Moravy (a dále do Dunaje a Černého moře) a vody ze slezských svahů odtékají do Kladské Nisy (a dále do Odry a Baltského moře).
 
Hraniční znak X/1 na Smrku ve 20. letech 20. století a turistický popis rychlebského trojmezí (obrázek 1 zdroj: Jaroslav Sovinský / Státní hranice Československa a České republiky, obrázek 2 zdroj: Jesenický turistický obzor z roku 1929)
 
 
 
Mapa z roku 1863 a vyobrazení obou Trojmezí (moravsko-slezsko-kladské na Smrku a česko-moravsko-kladské na Králickém Sněžníku)
 
 
 
Smrk a hraniční znak III/43
 
 
 
V Rychlebských horách nalezená hlava hraničního sloupu s označením Slezska (H. S. jako Herzogtum Schlesien - Vévodství slezské) a Kladska (G. G. jako Grafschaft Glatz - Hrabství kladské), podobně byl vyznačen i hraniční sloup na Smrku se třetí zemí Moravou (M. M. jako Markgrafschaft Mähren - Markrabství moravské)
 
 
 
Jižně od lomu státní hranice na Smrku se nachází Solná chata s prameništěm říčky Branná. My turisté, kteří putujeme po horách, často narážíme na malé půvabné a ze dřeva postavené chatky, které svým umístěním daleko od civilizace vysoko v horách vzbuzují romantické představy o tom, jak pěkné by asi bylo na některé z nich přenocovat. Chaty byly stavěny pro pracovní a lovecké účely. Lesní správa na tzv. loveckých chatách ubytovávala své zaměstnance k pracovním účelům nebo pomocné brigádníky, kteří v okolí například sázeli stromky. Dočasné útočiště tady nacházely i lovecké společnosti. Sekundárně sloužily turistům k občerstvení a přespání v divočině. Chaty jsou zpravidla umístěny u vodního zdroje - pramene nebo potoka. Vnitřní vybavení takovéto chaty bylo tvořeno patrovými palandami, kamny, starým nábytkem a nádobím, svítilo se svíčkami nebo petrolejkou. I v současnosti jsou lovecké chatky majetkem příslušných lesních správ a využívány pro lesnické potřeby. To však nevylučuje možnost dohodnout se na zprostředkování ubytování.
 
Solná chata na starých fotografiích
 
 
 
Vedení státní hranice v popisovaném úseku (Sedlo Peklo - Smrk)
 
 
 
 
ÚSEK 4 / ZE SMRKU NA KLADSKÉ SEDLO
 
Od Smrku, který hraniční linii stáčí z jihovýchodu na jihozápad, hranice zamíří v délce 450 metrů k vedlejšímu vrcholu Smrku Brousek/Brunek (1 115 m. n. m., hraniční znaky 43/8 a III/44). Brousek (původně Wetzsteinkamm) zaujme nevysokým pahorkem - skalnatým vrcholem, který je odlesněn a tvořen zbytky smrku s příměsí jeřábu. Je porostlý borůvkami a brusinkami. Na svazích Brousku je suťové pole tvořené křemencem a rulou. Z hraničního pahorku jsou překrásné výhledy do všech světových stran.
 
Brousek
 
 
 
Následuje kilometrový úsek s podmáčenou vegetací zvaný též jako Na Bahnech, který nás přivede ke Travné hoře/Postawna (hraniční znak III/45). Nadmořská výška v prostoru hraniční linie Travné hory dosahuje 1 120 metrů - zde má hraniční pěšina v Rychlebských horách nejvyšší nadmořskou výšku. Travná hora (původně Loučná/Wiesenberg) má extrémně plochý vrchol, který je tvořen rozsáhlými pasekami, zbytek hory je zalesněný smrkem, místy podmáčen rašelinnou vegetací. Název hory zřejmě souvisí s dřívějším odlesněním, kdy byl hřeben pokryt loukami k pastevectví. Vrcholová plošina Travné hory v nadmořské výšce 1 125 metrů se nachází na české straně hranice a je promítnuta do menších skalek. Na okraji jižních svahů Travné hory je postavena Císařská chata coby další z mnoha loveckých chat v horách.
 
Lokalita Na Bahnech
 
 
 
Travná hora
 
 
 
Od Travné hory státní hranice probíhá mírně zvlněným terénem v délce 1.6 km a při konci tohoto úseku se pozvolna stáčí na severozápad. Do těchto míst je situován přechod na turistické stezce Paprsek/Bielice (hraniční znak 47/8), od kterého lze dojít po 1 kilometru k turistické chatě Paprsek. V předválečných letech v celé jesenické oblasti stála řada horských turistických chat. Chata Paprsek byla postavena při hřebenové turistické trase, která probíhala podél hranice a táhla se od Králického Sněžníku do Ramzové. Trasa je to dlouhá a vybudování chaty by umožnilo turistům na chvíli si odpočinout, případně cestu přerušit a rozdělit na dvě části. Původně se zvažovala výstavba chaty na Sálové louce (u nynější hraniční kóty Jivina, kde se sbíhaly turistické cesty) na německém území v lokalitě zvané U Ráje. Nakonec byla ale vybrána rozsáhlá lesní louka v nadmořské výšce 1 005 metrů na svahu hory Titzhübel (Výhled nebo též Palaš) v blízkosti Velkého Vrbna a taktéž hranice s Německem. Místo bylo snadno dostupné ze Starého Města a navíc se zde nalézal velmi dobrý lyžařský terén pro sjezdaře a běžkaře. V letech 1930-1931 byly vzneseny základní úmysly o výstavbě nové chaty ze strany staroměstské sekce Moravskoslezského turistického spolku. Chata měla splňovat ty nejnáročnější požadavky turistů. Rovněž se rozhodlo o výstavbě vlastní vodní elektrárny, která by chatu zásobovala elektrickým proudem. Celý projekt stavby byl zadán stavebníkovi Ottu Heldovi z Hanušovic. Prostřednictvím fondu sekce a sbírek (uskutečněných v roce 1931) byly získány finanční prostředky na zakoupení pozemku a samotnou výstavbu chaty i vodní elektrárny. Na podzim roku 1931 bylo vyhověno žádosti k odprodeji pozemku a výstavbě chaty. Lesní správa schválila vybudování nové turistické cesty na horu Výhled, sjízdné dokonce i pro automobily. Stavební práce byly svěřeny firmě bratrů Vodičkových z Uničova a zahájeny v květnu 1932. V červnu již byla vybudována hrubá stavba chaty (byla celodřevěná s kamenným podstavcem), vodní elektrárna a zaveden vodovod. Průběh výstavby byl velmi rychlý a ke konci července 1932 již probíhaly dokončovací práce. Slavnostní otevření chaty pro veřejnost se uskutečnilo dne 21. srpna 1932. Nová horská chata dostala název Slezský dům. Prvním nájemcem chaty se stal Johann Schnaubelt. Chata byla na svou dobu nezvykle dobře vybavena pro letní turistiku i zimní sporty. Kromě restauračních prostor měla 8 samostatných pokojů se 40 lůžky a dvě společné noclehárny s 36 lůžky. Byl sem zaveden vodovod s teplou a studenou vodou, vlastní elektrický proud a ústřední topení. K chatě proudily davy turistů při turistické magistrále Králický Sněžník-Ramzová. Autem bylo možné dojet až do Velkého Vrbna. Návštěvníci z německé strany sem vystupovali z osady Bielendorf (dnes Bielice) údolím říčky Biala Ladecka. Na jedné z dobových pohlednic jsou zachyceny obilné snopy - je tedy patrné, že v létě se u chaty dokonce pěstovalo obilí. V roce 1933 sem bylo zavedeno telefonní spojení se Starým Městem. S blížícími se událostmi kolem záboru Sudet v roce 1938 rostlo napětí i v turistických oblastech kolem státní hranice. Po uchopení moci nacisty se nejen komplikovala cesta německých návštěvníků k nám, ale vznikly i velké nesnáze turistům z Československa, kteří na některých trasách překročili státní hranici. Zatímco sudetští Němci v takových případech vyvázli ještě poměrně lacino, měli Češi s říšskými orgány značné problémy a již tehdy se mohli seznámit s dosud netušenými praktikami nové moci. Právě v případě pochůzek kolem Paprsku, zde zejména s návštěvou Sálové louky, se brzy střetli s praktikami nacistů. Již v roce 1935 časopis Beskydy-Jeseníky zveřejňuje důrazné varování: „Na pohraniční cestě z Králického Sněžníku do Ramzové láká turistu rezervace Ráj, vzdálená asi 10 min. z Jiviny (Sálové louky). Na Ráj upozorňují tabulky a značky. Návštěva tohoto místa, které leží již na německém území, je překročením hranic, které bez řádného, pohraniční stráží ověřeného pasu nebo propustky, je trestné. Pokuty, předepsané německými orgány, jsou vysoké a kromě toho přistižení je trestáno i našimi orgány. Upozorňujeme na možné nepříjemnosti, poněvadž v hotelích obyčejně personál turistům návštěvu rezervace doporučuje jako beztrestnou.“
 
Chata Paprsek v proměnách času na starých fotografiích
 
 
 
V roce 1945 nastávají změny - horské chaty přechází do vlastnictví československého státu. Chata v této době dostává nový název U Ráje - tento název souvisel jak s blízkostí chráněné krajinné lokality Ráj, tak s překrásným okolím chaty. Po roce 1948 přešla chata do vlastnictví nejdříve Lidového spotřebního družstva Jednota Šumperk - v 50. letech chata dostává název Paprsek, v průvodci z roku 1964 je uváděno 15 pokojů se 75 lůžky, chata je již napojena na běžnou rozvodnou síť, v roce 1965 je postavena asfaltová silnice. Koncem 60. let chata krátce přechází do vlastnictví Státních lesů Krnov a v roce 1970 se stává majetkem národního podniku TOS Olomouc. Po menších stavebních úpravách sloužila k rekreaci zaměstnanců tohoto podniku. Stále však poskytovala jako jedna z mála podobných zařízení své služby i hostům z řad turistů a lyžařů. V polovině 70. let byla kapacita chaty rozšířena výstavbou nové budovy - ta sloužila pro ubytování personálu chaty a jako reprezentační apartmá pro zvláštní hosty (soudruhy). Chata měla v této době kapacitu 54 hostí ve 2-4lůžkových pokojích. V roce 1972 zde byly postaveny dva lyžařské vleky. Lze shrnout, že chata si v dobách socialismu pořád udržovala svůj původní vzhled - budovy jež přecházely do vlastnictví podniku jako jejich rekreační zařízení, bývaly totiž velmi dobře průběžně udržovány, takže nebylo třeba sahat k nákladným rekonstrukcím nebo přestavbám. U Paprsku byla v době socialismu dále například přistavena vyhlídková terasa a další vchod, společné noclehárny se rekonstruovaly na další pokoje. V roce 1983 na chatu nastupují jako správci manželé Mikovi, kteří předtím spravovali chatu Návrší. Další vlastnické změny nastaly po roce 1989. V květnu roku 1993 chatu v přímém prodeji získali manželé Mikovi ze Starého Města. Staronoví majitelé objekt nechali náročně rekonstruovat, vzápětí s moderními požadavky turistiky byla rapidně rozšířena i nabídka služeb. V současnosti je horská chata Paprsek celoročním střediskem letní i zimní turistiky. Přistavena byla budova nesoucí původní název chaty Slezský dům a kaple sv. Kryštofa.
 
Současná chata Paprsek 
 
 
 
Od hraničního znaku 47/8 hranice vede zvlněným terénem přes kóty Bílé kameny (1 029 m. n. m., hraniční znak 48/9) a Jivina (1 077 m. n. m., hraniční znak III/50) a po 3.5 kilometrech přichází k Polské hoře/Rudawiec (1 106 m. n. m., hraniční znak III/51), která ukončuje polský výběžek státní hranice. Několik slov si zaslouží dnes již nevýrazná kóta Jivina (původně Sálová louka/Saalwiesen). Tady již od 19. století byla významná turistická lokalita. Nizozemská a pruská princezna Marianna Oranžská coby majitelka zdejších lesů, nařídila na tomto místě na pruském území, ochranu porostů označovaných jako prales. V této době zde byl postaven lesní domek Saalwiesenbaude, v jehož blízkosti se po dlouhá léta dalo při výšlapech do hor odpočinout a občerstvit se z pramene. Lokalita, která se rozprostírala na pruských svazích Jiviny, dostala jméno Ráj. Jako rezervace Saalwiesen o rozloze 60 hektarů byla vyhlášena v roce 1937. Ze Starého Města přes Kunčice a dále podél horního toku Kunčického potoka (se zastávkou u dodnes stojící Medvědí boudy) sem vedla turistická cesta, která (kromě toho, že dále vedla po hranici směrem na Králický Sněžník nebo opačným směrem na Smrk) protínala hranici a dále pokračovala do německé osady Bielendorf. Prvorepublikoví průvodci hovoří o horské louce se skupinami listnatých a smrkových stromů, četnými lavičkami a malou chýší, pojmenované jako Sálová louka/Salvíz. Toto místo bylo tehdy považováno za nejkrásnější kout celé oblasti, proto se mu také často říkalo Ráj (Paradies). Dobové pohlednice a texty v průvodcích to jen potvrzují, Jaroslav Dostál píše: „jako bychom byli v zámeckém starém parku, tichém, jako zakletém, vysoko a daleko od lidských příbytků.“ V roce 1963 Polsko vyhlásilo již někdejší Salvíz za přírodní rezervaci Puszcza Snieznej Bialki na 125 hektarech. Medvědí bouda je větší lovecká chata, která byla postavena Lichtenštejny ve válečných letech. Poskytovala zázemí větším loveckým společnostem, místy zde nocovali turisté nebo dřevaři. Moravský večerník z 22. listopadu 1923 dále píše, že „útulna Bärlochbaude obsahuje v přízemí kuchyni a tři velké místnosti a v podkroví jednu velkou místnost. Je stavěna z výborného materiálu a kryta lepenkou. Tato útulna leží v rozkošném zátiší na nejvýhodnějším místě pro výstup na Sněžník, Saalwiesen a Fichtlich, stejně výhodně pro turisty pěší i lyžaře.“ 
 
Mapa z roku 1936 se zobrazením Sálové louky
 
 
 
Sálová louka na starých fotografiích
 
 
 
Přírodní rezervace Puszcza Snieznej Bialki coby bývalá Sálová louka
 
 
 
Medvědí bouda na starých fotografiích
 
 
 
K Polské hoře. Vrchol Polské hory je zalesněn smrčinou se zbytky jedlobučin, avšak z polské strany hranice jsou výhledy. Polská hora se původně nazývala jako Červené Bažiny/Rote Sümpfe. Jaroslav Dostál k tomu v turistickém příspěvku z roku 1927 dodává: „Nedávno ještě šuměl hluboký, hustý les a nepropouštěl slunečních paprsků. Na Červených bažinách houpavá půda připomínala šumavské slatiny. Těžko se tudy šlo, i za největšího sucha brodili jsme se červenavým bahnem. Tísnivě tu bylo osamělému chodci. Dnes les je vykácen, po bahniscích není stopy, všude šťavnatá horská tráva a nad hlavou se volně klene nebe. Rozhraničovací mezistátní komise turistice znamenitě posloužila. Vybudovala zde dřevěnou rozhlednu, která dovoluje shlédnouti skvělé horské panoráma.“ Dřevěnou rozhlednou byla na tu dobu klasická triangulační věž, která stála i na Borůvkové hoře. Hraniční znak 50/18 na Polské hoře je nejsevernějším bodem Moravy. Z Polské hory státní hranice pozvolně klesá přes kóty Kunčický hřbet (1 053 m. n. m., hraniční znak III/53, na Kunčickém hřbetu v podstatě končí centrální část hraničního hřebene Rychlebských hor), U Červeného kříže (1 025 m. n. m., hraniční znak 53/19) a Chlupenkovec (980 m. n. m., hraniční znak 55/9) v délce 6.3 kilometru ke hraničnímu přechodu Staré Město/Nowa Morawa (hraniční znaky III/59 a III/60). Hraniční přechod na Kladském sedle v nadmořské výšce 815 metrů ukončuje Rychlebské hory - navazuje na něj Masív Králického Sněžníku.
 
Polská hora
 
 
 
Kunčický hřbet
 
 
 
Rychlebské hory jsou protkány drobnými starodávnými cestami, které spojovaly naše Slezsko a Moravu s kladskou kotlinou a sloužily místním obyvatelům, dřevařům, obchodníkům, výletníkům a v neposlední řadě mohly být využívány i pro vojenské účely. Cestu přes pomezní hory umožňovaly průseky, průsmyky a sedla. Ale i přes ně byla doprava obtížná. Tehdejší zemské stezky byly úzké, neurovnané, v mokrých a bažinatých místech musely být zpevňovány často obnovovanými hatěmi, přes potoky a řeky se přecházelo mělkými brody a po dřevěných mostech. Z pohraničního pralesa se k nám vstupovalo zemskými branami, u nichž stály celní stanice s právem výběru mýta. Po zemských cestách se přesouvalo zboží a suroviny. Ze začátku se zboží převáželo na soumarských koních, později se užívaly trakaře a dvoukolové vozy. Zemské stezky nesloužily pouze obchodu, ale nejednou tudy mířila i válečná tažení. Hraniční přechod Staré Město/Nowa Morawa je předělem mezi Rychlebskými horami a pohořím Králického Sněžníku, a je spojován s větví Jantarové stezky, která propojovala sever Evropy na pobřeží Baltského moře s civilizačním centrem kolem Středozemního moře. Na obchodní stezce se převážel jantar, med, kožešiny a v neposlední řadě luxusní výrobky ze středomořských dílen. Už v roce 1448 je v zápise do zemských desek u Starého Města uveden institut mýta. Cesta odtud však dále nepokračovala údolím řeky Krupé podél nynější silnice č. 446, ale probíhala západněji. Ze Starého Města vedla přes Nový Rumburk do poslední pohraniční osady Špiklice (dnes Nová Seninka) a odtud vedla až do míst nynějšího nevýrazného sedla na státní hranici mezi bezejmennou kótou 845 a kótou Rykowisko. Neexistence původní cesty údolím Krupé je spojována s problematikou bažin, mokřin a častých záplav v tomto údolí. V 19. století byla zemská cesta přestavěna. Na pruském území nechala vybudovat princezna Marianna Oranžská silnici ve štěrkové podobě v letech 1845-1860, a to v délce 55 km až ke hranici. Na rakouském území byla nejprve na silnici přestavěna v letech 1829-1841 původní formanská cesta ze Starého Města do Špiklic. Silniční těleso (obcházející Špiklice z východu) ke státní hranici se serpentinami bylo vybudováno v letech 1878-1884. 20. října 1880 hraniční cestu ze Starého Města do Wilhelmsthalu (dnes Boleslawów) vysvětila pruská princezna. Následující fotografie dokládají přechod přes Kladské sedlo (původně Špiklické sedlo) v meziválečném období 1918-1938. Původní celní budova dodnes stojí na okraji Nové Seninky u silnice. Hraniční přechod na Kladském sedle byl zrušen po 2. světové válce a během socialismu trvale uzavřen.
 
Hraniční přechod na Kladském sedle na staré fotografii a v roce 1938
 
 
 
Po roce 1989 orgány samosprávy z pohraničních městeček sice jednaly o znovuotevření přechodu, ale samotná realizace byla podmíněna přijetím příslušné česko-polské mezinárodní dohody. Ta byla podepsána v lednu 1995 a od 20. února 1996 umožnila provoz malého pohraničního styku pro obyvatele pohraničí (do nabytí platnosti smlouvy byl na hraničním přechodu uplatněn zkušební provoz, a to po dobu pěti letních víkendů v roce 1995). Ještě v listopadu 1996 byla podepsána další česko-polská dohoda, která umožnila od 22. prosince téhož roku využít Kladské sedlo jako turistický přechod, a to i pro občany žijící mimo pohraničí. V letech 1996-1997 byly na obou stranách hranice zprovozněny objekty (dřevěné boudy) pro službu pohraničních orgánů. Od 1. listopadu 1997 byl zrušen zákaz vjezdu vozidel za obec Nová Seninka směrem na Kladské sedlo - dopravní prostředky tak mohly přijet až ke státní hranici. Když se blížil vstup České republiky do Schengenského prostoru, byla v letech 2005-2006 zrekonstruována a rozšířena silnice z Nové Seninky ke státní hranici (Poláci svůj úsek rekonstruovali už v roce 2000). Na rekonstrukci silnice bezprostředně navázala výstavba celodřevěné celnice pro službu Cizinecké a pohraniční policie. Objekt byl navržen tak, aby mohl být využíván jako turistický opěrný bod s ubytovací kapacitou a možností občerstvení. Nejinak tomu je i v současnosti (chata Kladské sedlo ve správě Lesů ČR). Na polské straně hranice je malé tábořiště. Dne 4. června 2007 byl hraniční přechod Staré Město/Nowa Morawa konečně otevřen i pro osobní a nákladní automobily. Kousek od Kladského sedla se při turistické značce nachází Gutwinského pramen. Studánka je pojmenována po Dr. Oskaru Gutwinském, průkopníkovi lyžování v Jeseníkách a správci Lichtenštejnovy chaty na Králickém Sněžníku.
 
Hraniční přechod Staré Město/Nowa Morawa před rokem 2005
 
 
 
Hraniční přechod Staré Město/Nowa Morawa
 
 
 
Vedení státní hranice v popisovaném úseku (Smrk - Kladské sedlo)