Turistický přechod Černý kout/Ladek Zdrój

Je to už dávno, co současným turistickým přechodem Černý kout/Ladek Zdrój v Rychlebských horách procházela jedna z větví kupeckých stezek ze Slezska do Kladska. Stezka procházela masívy pohraničních hvozdů a proto musela být doslova prosekána. Mimo to hraniční přechod spojoval turistická místa měst Javorník a Ladek Zdrój. Na české straně hranice se nacházely domky pojmenované jako Schwarzberghäuser s restaurací a celnicí. Dnes, 300 metrů od přechodu, stojí na české straně lovecká chata, která je bývalou celnicí stezky mezi městečky Javorník a Ladek Zdrój. Ostatní domky samoty Schwarzberghäuser byly v době socialismu zbourány.

 

Horské sedlo Przelecz Karpowska na pomezí česko-polské hranice je zapsáno v paměti lidí z doby socialismu, kdy se tu setkávali disidenti a pašovali nelegální dokumenty. Tzv. kurýři a koordinátoři tajných přepravních akcí pod krycím názvem Anita Černý kout znali podle čísla hraničního kamene 23/7. Právě zde se v letech 1988-1989 uskutečnilo nejvíce přeprav politického materiálu přes československo-polskou hranici. Tudy byly, mimo jiné, přenášeny na polskou stranu nezávislé tiskoviny Charty 77 a opačným směrem česky vydávané Názory a také česká vydání pařížské Kultury. Tudy se přepravovala rozmnožovací technika a radiostanice. Od Černého koutu je po státní hranici severním směrem něco málo přes kilometr vzdálena hora Koníček. Na Koníčku se dne 25. června 1989 konalo poslední větší setkání představitelů demokratické opozice z Československa s jejich polskými přáteli. Na zdejší informační tabuli je fotografie Václava Havla u československo-polského hraničního mezníku (č. 21/7).

 

K turistickému hraničnímu přechodu Černý kout/Ladek Zdrój jsou osazeny hraniční mezníky č. 23/6 a 23/7.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: domky Schwarzberghäuser s restaurací a celnicí v prvorepublikovém období (1), setkání na Černém koutu 18. listopadu 1989 (2), setkání na Koníčku dne 25. června 1989 (3-4), současný stav (5-13, z toho celnice 11-12, hraniční mezník č. 21/7 na Koníčku 13).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz