Klepý

Klepý je česko-polská hraniční hora v pohoří Králického Sněžníku. Vrcholová plošina dosahuje nadmořské výšky 1 144 metrů. Hora Klepý bývá nazývána i jako Klepáč. Český název hory je odvozen podle velkých kamenných polí, která jsou těsně pod vrcholem. Kamenná moře jsou porostlá jen místy vegetací a jsou neustále v pohybu – klapají. A nejen to, kameny na těchto polích při došlápnutí vydávají charakteristický klapavý zvuk.

 

Polsky je hora pojmenována jako Trójmorski Wierch. A právě toto pojmenování dělá z hory evropský unikát (Střechu Evropy). Ze svahů Klepáče stékají vody do tří úmoří. Na českých jižních svazích pramení Lipkovský potok, který se vlévá do Tiché Orlice, Labe a patří k úmoří Severního moře. Na polských západních svazích pramení Kladská Nisa, která se vlévá do Odry a patří k úmoří Baltského moře. Vody z českých východních svahů stékají jako pravostranné přítoky do řeky Moravy, která se vlévá do Dunaje a patří k úmoří Černého moře.

 

Na polské straně hranice, u hraničního mezníku č. 78/14, se tyčí 25 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Byla postavena v roce 2009 a o rok později na jaře se otevřela veřejnosti. Ke Klepáči je situován hraniční mezník č. III/79.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: Klepý (1-5), pramen Lipkovského potoka (6), jeden z pramenů Kladské Nisy (7), jeden z pramenů přítoků Moravy (8).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz